czwartek, 15 październik 2020 19:04

Wykreślenie danych z BIK

Napisał
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Korzystanie z szerokiej gamy usług finansowych oferowanych przez banki i SKOK-i, powoduje, że dane klienta trafiają do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Warto podkreślić przy tym, że sam fakt zarejestrowania danych osobowych w BIK nie jest w żadnym wypadku zjawiskiem piętnującym. Większość zgromadzonych danych tworzy pozytywną historię kredytową danego klienta. Z kolei dla banku bądź SKOK-u pozytywna historia kredytowa jest dowodem rzetelności, uczciwości i wiarygodności kredytobiorcy i w praktyce znacznie ułatwia podjęcie pozytywnej decyzji kredytowej (natomiast brak danych w systemie BIK jest dla banku wielką niewiadomą i w praktyce utrudnia podjęcie takiej decyzji…).    

wymazanie długu z Biku

 

 

Klient, po zakończeniu spłaty kredytu bądź pożyczki może w sposób całkowicie dobrowolny wyrazić zgodę na to aby dane i informacje o jego zobowiązaniu finansowym były nadal przetwarzane – budując w ten sposób własną, wspomnianą na początku, pozytywną historię kredytową. Zgoda na dalsze przetwarzanie danych musi być wyrażona na piśmie i może zostać w każdym czasie przez klienta cofnięta (art. 105a ust.2 Prawa bankowego). Inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy kredyt spłacany był z opóźnieniami. Jeśli opóźnienie w spłacie kredytu przekroczyło 60 dni oraz upłynęło kolejnych 30 dni - licząc od momentu uzyskania informacji o zamiarze przetwarzania tych informacji - dane kredytowe klienta mogą być przetwarzane przez kolejnych 5 lat. Przy czym, w takim przypadku wymóg zgody klienta nie jest wymagany. Jednocześnie warto zaznaczyć, że sam fakt negatywnej historii w BIK nie przekreśla automatycznie możliwości otrzymania kolejnej pożyczki bądź kredytu. Decydująca w tej mierze jest indywidualna polityka kredytowa danej instytucji.

Podsumowując, usunięcie danych z Biura Informacji Kredytowej następuje w następujących przypadkach:

  1. odwołania zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania przez osobę, której dane te dotyczą albo po upływie terminu na jaki zgoda taka została udzielona.
  2. upływu pięcioletniego terminu przetwarzania danych bez zgody klienta albo po wygaśnięciu zobowiązania.
  3. gdy dane zostały omyłkowo bądź błędnie wprowadzone do systemu BIK.

Jeżeli chodzi o szwajcarski i niemiecki odpowiednik BIK: SCHUFA (Schufa Holding AG - prywatna niemiecka izba gospodarcza) albo Zek (Zentralstelle für Kreditinformation - szwajcarska centralna informacja kredytowa) to odsyłam na finansową stronę www: https://www.de.kbkinfo.com in der Schweiz z wiadomościami na Szwajcarię.

Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Komentarze

Adam — Czy można wyczyścić BIK?

Chcesz wiedzieć czy można samemu wyczyścić BIK? Lub czy pomimo negatywnych wpisów w BIK można otrzymać pożyczkę?
Skorzystaj z naszego BEZPŁATNEGO poradnika, a dowiesz się:
- Jak wyczyścić BIK samemu ?
- Jak wygląda czyszczenie BIK ?
- Jak otrzymać pożyczkę będąc w BIK ?
- Jak krok po kroku założyć konto w BIK ?
Otrzymasz także darmowe wzory dokumentów przydatnych przy usuwaniu wpisów w BIK. Więcej na bik.pl
+1

oik_mikus — usuniecie z bik

Ja chodziłem 3 miesiące do pewnego dużego banku aby usunęli wpis że zalegałem ze spłatami kredytu.
Wszystko miałem już spłacone a wpis w BIKu był nadal:(
W końcu się udało i co brać kolejny kredyt? Nie dziękuję już wolę żyć skromniej ale nie przechodzić z bankami takiej gehenny...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania i zapewnić użytkownikom określone usługi i funkcje. Dane użytkownika – w tym Twoje dane osobowe do personalizacji reklam – oraz pliki cookie są wykorzystywane zarówno do reklam spersonalizowanych, jak i niespersonalizowanych. Kliknij tutaj po więcej informacji.