Artykuły filtrowane wg daty: luty 2019

Temat PIT-ów jest obecnie na czasie. Jedni już zdążyli się rozliczyć, inni dopiero stoją przed tym zadaniem. Wiadomo jedno- każdy musi to zrobić i przed tym na pewno się nie uchronimy. Oczywiście fakt rozliczenia się, dla większości to dodatkowy zastrzyk gotówki, na który bardzo chętnie czekamy. Dziś chcielibyśmy zająć się tematem odliczania pieniędzy z ulgi na dzieci wtedy, gdy nie posiadamy odpowiedniego dochodu i nie mamy zapłaconego wystarczającego podatku. Podpowiemy, co zrobić, aby taką ulgę otrzymać i mieć do niej prawo.

ulga na dzieci PIT UZ

Ulga prorodzinna wciąż jest zmieniana i trudno jest nad tymi zmianami nadążyć. W tym roku po raz kolejny widoczne są spore zmiany. Co się zmieniło? Limit odliczeń na trzecie i kolejne dziecko, a także możliwość odliczenia ulgi na dzieci, nawet wtedy, gdy dochody nie są na tyle wysokie, by jak w latach wcześniejszych, móc na to liczyć. Wgłębiając się w temat dokładniej, od 1stycznia 2015roku nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprawia, że podnosi się o 20% limit ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko, a także możliwość skorzystania z pełnej ulgi przez rodziny, które zarabiają mniej. Takie zmiany sprawiają, że w deklaracjach PIT za 2014 rok można spodziewać się dużo korzystniejszych dla podatników zasad.

Jak wiadomo, ulgę może otrzymać rodzic, opiekun prawny lub rodzina zastępcza, która wychowuje dziecko. Dotyczy to dzieci niepełnoletnich, do 18roku życia lub takich, które pozostają na wychowaniu rodziców do 25roku życia i nieprzerwanie studiują. Jak rozlicza się ulgę? Zawsze w skali miesiąca.

Jeśli chodzi o limity dochodów, są one nadal. Jeśli podatnik chce odliczyć ulgę na jedno dziecko, nie może on przekroczyć rocznego dochodu w kwocie 56tysięcy złotych, jeśli mówimy o osobie samotnie wychowującej jedno dziecko i 112tysięcy złotych dla małżeństwa wychowującego jedynaka. Jeśli limit jest przekroczony, wówczas ulga nie przysługuje. Jeśli chodzi o dwoje dzieci i więcej, limitów dochodu nie ma.

A teraz o owych zmianach w 2015roku. Jeśli chodzi o ulgę prorodzinną, zmiany wyglądają następująco:

Dziecko uprawniające do ulgi

Wielkość odliczeń miesięcznie

Wielkość odliczeń rocznie

Pierwsze dziecko (dochód poniżej 56 lub 112 tysięcy)

92,67zł

1112,04zł

Drugie dziecko (bez limitu)

92,67zł

1112,04zł

Trzecie dziecko

166,67zł

2000,04zł

Czwarte i kolejne dziecko

225,00zł

2700,00zł

A co w przypadku rodzin biedniejszych, które nie posiadają wystarczającego dochodu? I tu widoczne są zmiany. Do tej pory część podatników nie mogła skorzystać z pełnej wysokości odliczenia z racji niskich dochodów lub pracy bez umów. Wtedy bowiem wysokość sumy zaliczek, jaka została zabrana na podatek dochodowy na cały rok, nie wystarczyła po prostu na pokrycie zwrotu całej ulgi dla tych, którzy mają kilkoro dzieci. Co więc po zmianach? Od tego roku rodzina mniej zarabiająca otrzyma całą ulgę, dlatego że wielkość odliczenia zostanie powiększona o kwotę zapłaconych składek ZUS w ciągu całego roku.

Przykładowo: dwójka rodziców pracuje na umowę o pracę. Każdy z nich zarabia 1680zł brutto. Każdemu z nich pobrano 984zł podatku z tytułu zaliczki na podatek dochodowy w ciągu całego roku. Jest to więc suma 1968zł zapłaconego podatku. Ci rodzice mają dwójkę dzieci, a więc przysługiwałby im zwrot w wysokości 2224,08zł. Według wcześniejszych zasad, nie mogliby otrzymać oni pełnej kwoty, a jedynie owe 1968zł. Teraz będą mieli prawo do pełnego zwrotu w kwocie 2224,08zł. Jak to się stało? Otóż w ciągu roku z pensji małżonków zeszło łącznie 8657,16zł na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne i w związku z tym, mogą oni właśnie z tego odliczyć pełną ulgę.

To, o czym warto pamiętać. Jeśli nasze dochody są za niskie, a należy nam się ulga na dzieci, oprócz PIT-u i dotychczasowego załącznika PIT/O, będziemy musieli wypełnić nowy druk- PIT/UZ. I najważniejsze- kwota zwrotu deklaracji PIT/UZ nie może przekroczyć sumy składek, jakie są pobierane na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, wykazane w PIT-36 i PIT-37 podatnika, pomniejszonych o składki odliczone w zeznaniu PIT-36L lub PIT-28.

Z pewnością nowe zmiany ucieszą wielu podatników w naszym kraju. Możemy się cieszyć, że to, co zostaje wprowadzone, w końcu jest dobrymi zmianami dla nas obywateli, a nie tylko dla rządu i państwa.

Dział: Archiwum

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania i zapewnić użytkownikom określone usługi i funkcje. Dane użytkownika – w tym Twoje dane osobowe do personalizacji reklam – oraz pliki cookie są wykorzystywane zarówno do reklam spersonalizowanych, jak i niespersonalizowanych. Kliknij tutaj po więcej informacji.
Dalsze informacje Zaakceptowałem