piątek, 13 styczeń 2023 18:13

BIK Pass – czyli świadectwo finansowej wiarygodności

Napisał
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

BIK PASS to nowoczesne i coraz bardziej powszechne rozwiązanie, które wprowadzone zostało na rynek finansowy przez Biuro Informacji Kredytowej.

Najogólniej mówiąc BIK PASS to aktualna wiarygodność finansowa danej osoby, poświadczona przez pewną i zaufaną instytucję. Takie poświadczenie wiarygodności finansowej ma niepodważalną wartość zarówno dla firm świadczących usługi finansowe (ale również różnego typu inne usługi) jak i dla samych konsumentów.

BIK pass do kredytów

 

 

Osoby z dobrą (pozytywną) historią kredytową uzyskują przede wszystkim korzystniejsze oferty pożyczek i kredytów ze strony banków, jak i dużo lepsze oferty ubezpieczycieli.

Biuro Informacji Kredytowej rozpoczęło długofalowy program budowania wiarygodności finansowej a wprowadzenie świadectwa BIK Pass jest właśnie dużym krokiem w tym kierunku i jednym z elementów przedsięwzięcia.

BIK Pass to prosty dokument, który można pobrać z oficjalnej strony internetowej BIK. Służy on potwierdzeniu wiarygodności kredytowej osoby, której dotyczy.

Osoby, które posiadają wysoką oceną punktową (tj. cztery i pięć gwiazdek) mogą liczyć często na korzystniejsze i tańsze kredyty, a także na dużo bardziej atrakcyjne oferty korzystania z kart kredytowych oraz zawierania umów ubezpieczeniowych.

BIK Pass oferuje zatem możliwość do wygenerowania dokumentu, zaświadczającego o wiarygodności danej osoby, przy czym w dokumencie tym nie są ujawniane dane wrażliwe (w tym informacje o wysokości zaciągniętych kredytów itp.). Dokument ten ma jednocześnie ważną funkcjonalność w postaci potwierdzenia autentyczności danych osobowych klienta. Taka możliwość ma przede wszystkim znaczenie przy oferowaniu szerokiego pakietu usług  on-line. Warto zaznaczyć, że korzystając z oferty BIK w postaci BIK Pass-u, można skutecznie ochronić się również przed np. ryzykiem wyłudzenia pożyczki czy kredytu z wykorzystaniem cudzych danych osobowych. Wagę tego rozwiązania dobitnie pokazują statystyki sprzed paru lat, tylko w pierwszym kwartale roku 2014 kwota udaremnionych prób wyłudzeń w sektorze bankowym wyniosła bowiem aż 135 mln zł!

W bazach Biura Informacji Kredytowej jest zapisanych ponad wiele milionów indywidualnych historii kredytowych. Przy czym, co ważne aż więcej niż 90% z nich, to informacje pozytywne. Co do zasady Polacy wywiązują się bowiem ze swoich zobowiązań finansowych, tzn. regularnie spłacają kredyty. Zdecydowana większość osób zarejestrowanych w bazie BIK-u posiada cztery albo nawet pięć gwiazdek, a więc ma bardzo wysoką wiarygodność kredytową. Posiadanie czterech czy pięciu gwiazdek świadczy bowiem o tym, że kredyty spłacane są regularnie, w ustalonym w umowie terminie, a także o tym, że dana osoba nie ma zbyt dużego obciążenia kredytami i rozsądnie korzysta z dostępnych limitów (sald debetowych).

Warto podkreślić, że obecnie BIK nie chce być tylko kojarzony z przeszkodami czy utrudnieniami w uzyskaniu kredytów (a tak w powszechnym przeświadczeniu nadal odbierany jest przez społeczeństwo BIK).

Program Budowania Wiarygodności Finansowej ma za zadanie zatem znacząco odmienić dotychczasowy wizerunek instytucji. Chodzi między innymi o to, aby premiować osoby aktywnie zainteresowane swoją sytuacją finansową. Obecnie wiele osób zarejestrowanych w bazach BIK prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą dlatego rozważa się możliwość dołączenia w przyszłości do oferty również szerokich informacji gospodarczych z innych baz należących do Grupy BIK.

Podsumowując, najważniejsze korzyści BIK Pass to:

  • korzystniejsza i bardziej atrakcyjna oferta. Bardziej opłacalne ubezpieczenie, tańszy kredyt czy tańsza karta kredytowa,
  • wiarygodność i rzetelność w oczach instytucji czy osób, które mają udzielić kredytu, pożyczki, czy też zaoferować mieszkanie do wynajęcia,
  • wiarygodna, kompletna i aktualna ocena punktowa wraz z podsumowaniem wszelkich zobowiązań finansowych.

Aby skorzystać z BIK Pass należy zarejestrować się na stronie internetowej bik.pl, wybierając preferowany przez typ konta oraz potwierdzić swoją tożsamość. Następnie każda zarejestrowana osoba otrzymuje BIK Pass, w którym znajdą się dane osobowe, ocena punktowa, a także informacje na temat terminowości spłat kredytów.

Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania i zapewnić użytkownikom określone usługi i funkcje. Dane użytkownika – w tym Twoje dane osobowe do personalizacji reklam – oraz pliki cookie są wykorzystywane zarówno do reklam spersonalizowanych, jak i niespersonalizowanych. Kliknij tutaj po więcej informacji.
Dalsze informacje Zaakceptowałem