wtorek, 06 lipiec 2021 08:42

300 zł na każde dziecko z programu Dobry start, tymczasem Polacy nie chcą wydawać pieniędzy przez wzrost cen - widmo stagflacji?

Napisał
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Od 1 lipca ruszył nabór wniosków do programu "Dobry start" w którym można otrzymać 300 zł pomocy na każde dziecko. Czas masz do 30 listopada. Pieniądze otrzymasz do 30 września lub 2 miesiące od złożenia wniosku jesli złożysz wniosek później. Pieniądze te powinny być wydane na zakupy związane z przygotowaniem się dziecka do nowego roku szkolnego aby ułatwić mu właśnie dobry start. Mogą to być przybory szkolene, plecaki, tornistry, odzież, buty itp. Pieniądze z programu można otrzymać 1 raz w roku. Program cieszy się niezmiernie dużą popularnością od lipca 2018 roku kiedy został wprowadzony.

wniosek dobry start

 

 

4,5 miliona dzieci korzysta obecnie z tego programu. Kwalifikują się do niego dzieci uczące się do 20 roku życia a przy orzeczeniu niepełnosprawności do 24 roku życia.

W roku szkolnym 2021/2022 wnioski można składać wyłącznie droga elektroniczną, za pomocą twojego banku, platformy zusowskiej PUE lub portalu Emp@tia - empatia.mpips.gov.pl.

Ponieważ niektóre osoby mogą mieć problemy z wypełnieniem wniosku z pomocą dla rodziców wystąpiła Poczta Polska gdzie w 938 placówkach w całej Polsce można uzyskać pomoc w zakresie wypełnienia wniosku. Czynna jest także infolinia ZUS: 22 290 22 02 gdzie można uzyskać potrzebne informacje na ten temat.

W rodzinach występuje często problem rzeczywistej opieki nad dzieckiem. Kto może wiec złożyć wniosek?:

  • jeden z rodziców
  • jeżeli dziecko mieszka z jednym z rodziców wniosek składa właśnie ten rodzic który się dzieckiem rzeczywiście opiekuje
  • gdyby zdarzyło się że drugi rodzic także złoży wniosek na to samo dziecko ZUS ustali komu świadczenie sie należy
  • świadczenie należy się także opiekunowi dziecka który dziecko adoptował oraz osobom którym opiekę nad dzieckiem przyznał sąd
  • gdy uczeń jest osobą pełnoletnią bez rodziców lub ma od nich alimenty (tzw. osoba usamodzielniona) - składa wniosek sam
  • dodatkowo wniosek o świadczenie może składać rodzina zastępcza, Prowadzący rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej oraz regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej

 Każda taka pomoc jak własnie 300+ czy 500+ jest ważna i potrzebna, chociaż jest to kropla w morzu potrzeb jeżeliby przyjąć, że wychowanie dziecka do 18 roku życia kosztuje rodziców średnio 200 000 zł.

Mimo dotacji, ulg, bonów turystycznych i świadczeń Polacy wydają mniej

Wzrost inflacji do poziomu około 5% i utrzymywanie stóp procentowych bliskich zera powoduje zubożenie społeczeństwa. Ludzie bronią sie wydając mniej, chociaż wiedzą, że trzymanie pieniędzy w banku oznacza stratę 5% rocznie. Z ostatniego sondażu ARC Rynek i Opinia wynika, że Polacy odczuwają znaczny wzrost cen benzyny, artykułów spożywczych, opłat za mieszkanie i przede wszystkim materiałów budowlanych. Ludzie, którzy teraz chcą się budować lub chociaż wykonać remont mieszkania muszą liczyć się ze wzrostem cen rzędu 30%.

Wśród osób respondowanych widać tendencje do ograniczenia wydatków. Połowa pytanych twierdzi, że wybiera produkty tańsze i gorszej jakosci, 39% ogranicza w ogóle konsumpcję.

Spory odsetek jest ludzi którzy chcą poszukać dodatkowej pracy - to 16% z ogółu pytanych. 14% chce zmienić pracę na lepiej płatną. 7% zamierza poprosić pracodawcę o podwyżkę.

Starsze pokolenie, które pamięta jeszcze życie w wysokiej inflacji w latach 1987-1997 kiedy to apogeum hiperinflacji w roku 1990 wynosiło 585,8% r/r może przekazać tę wiedzę młodym ludziom nie za bardzo wiedzącym jak postępować obecnie. Oczywiście skala inflacji jest nieporównywalna ale i czasy i ekonomia inne.

Podsumowując rządowi wysoka inflacja przy niemal zerowych stopach procentowych jest na rękę. Zadłużenie państwa ale i ludzi którzy pobrali kredyty dewaluuje się. Liczne programy pomocowe są przede wszystkim dla podniesienia cyrkulacji przepływu pieniadza np. bony turystyczne trzeba zrealizować w określonym czasie.

Dla osób oszczędzających i klasy średniej obecna sytuacja oznacza straty. Dla rynku nieruchomości i giełdy oznacza bańkę ponieważ kapitał nie mając oparcia w działaniach RPP i rządu migruje do bardziej ryzykownych aktywów jak akcje. Ludzie kupuja działki i kolejne mieszkania windując ich ceny w nieskończoność. Sytuacja podobna do rynku kredytów subprime (kredyty wysokiego ryzyka udzielone osobom bez zdolności kredytowej) w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Pamiętacie Państwo zapowiedź rządu w Nowym Ładzie o gwarancjach do kredytu mieszkaniowego dla osób bez zdolnosci kredytowej na zakup mieszkania? Brzmi podobnie jak w USA w latach 2007-2009.

Obecnie należy wykazać więc szczególną ostrożność w inwestowaniu i przechowywaniu kapitału.

 

 

 

 

 

Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania i zapewnić użytkownikom określone usługi i funkcje. Dane użytkownika – w tym Twoje dane osobowe do personalizacji reklam – oraz pliki cookie są wykorzystywane zarówno do reklam spersonalizowanych, jak i niespersonalizowanych. Kliknij tutaj po więcej informacji.
Dalsze informacje Zaakceptowałem