piątek, 24 czerwiec 2022 11:50

Polski Ład 2.0: Brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem w przypadku zmiany opodatkowania od lipca 2022. Poczekaj ze zmianą do 2023 roku

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ponieważ zbliża się termin możliwości zmiany sposobu opodatkowania w Polskim Ładzie 2.0, który upływa 22 sierpnia 2022 roku, większość fachowców radzi aby jednak poczekać do końca roku. Jeżeli w grudniu 2022 lub styczniu 2023 siądziemy na spokojnie z kalkulatorem i wyliczymy sobie czy przykładowy obecny ryczałt cz liniówka na której jesteśmy okazałyby sie mniej opłacalne od skali podatkowej zmniejszonej do 12% liczonej za cały rok podatkowy 2022  (+9% składki zdrowotnej) to mamy czas do 30 kwietnia 2023 roku na złożenie odpowiedniego PITu który będzie ostatecznie wskazywał jak chcieliśmy sie rozliczyć za ten 2022 rok. Dla osób chcących jednak przejśc na skalę podatkową będzie to PIT-36 z którego dochód można podzielić na nie pracujacego lub mało zarabiającego męża lub żonę we wspólnym rozliczeniu (ewentualnie opodatkowania wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem). Pierwszy próg podatkowy 12% będzie zachowany wtedy do 2x120 000 zł= 240 000 zł.

Polski Ład 2 0

Wygląda to dość atrakcyjnie ale nie zapominajmy że na liniówce zaliczymy w koszty składkę zdrowotną do kwoty 8700 zł rocznie, na ryczałcie przychód pomniejszymy o 50% składki zdrowotnej a na skali podatkowej niestety w żaden sposób nie odliczymy 9% składki zdrowotnej. Przy dużych dochodach np. 12 000 zł 9% to 1080 zł + 1211,28 zł reszty składek (społeczne + fundusz pracy) czyli razem ZUS obciąża nas przy takich zarobkach ponad 2200 zł miesięcznie.

Podsumowując nie ma się co spieszyć a każdy musi wyliczyć sam co mu się bardziej opłaca. Dużą niedogodnością jest dodatkowa praca księgowych, która musi być wykonana. W przypadku przejścia z ryczałtu na skalę podatkową za cały rok trzeba by uzupełnić KPiR o koszty od początku roku. Przy ryczałcie często nie zwracalismy uwagi na faktury kosztowe, które teraz mogłyby obniżyć nasz dochód.

 

Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Komentarze

Kajetan — Im prawo bardziej skomplikowane tym mniej firm w Polsce

Czy tylko ja mam takie wrażenie że ten nowy Polski Ład pozamykał sporo małych firm poprzez komplikacje rzeczy w miarę prostych, uniemożliwienie przewidzenia wydatków na ZUS i innych danin podatkowych, generalnie otoczenie dla prowadzenia własnego biznesu nigdy nie było tak złe a najlepsze było w latach 90-tych kiedy prawo Wilczka było proste i przejrzyste. Zaprasza się wielkie korpo typu amazon, e-bay, aliexpress allegro gdzie podnoszone sa prowizje od sprzedaży a małe sklepy internetowe sa marginalizowane w Google i innych wyszukiwarkach jeżeli nie masz tony dolarów na reklamy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania i zapewnić użytkownikom określone usługi i funkcje. Dane użytkownika – w tym Twoje dane osobowe do personalizacji reklam – oraz pliki cookie są wykorzystywane zarówno do reklam spersonalizowanych, jak i niespersonalizowanych. Kliknij tutaj po więcej informacji.
Dalsze informacje Zaakceptowałem