środa, 10 marzec 2021 10:39

Upadłość konsumencka - jak to wygląda w 2021 roku?

Napisał
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Zdecydowana większość Polek i Polaków słyszała już pojęcie upadłości konsumenckiej, jednak nadal nie każdy wie, co ono oznacza w praktyce i jak można je efektywnie wykorzystać. To specjalna procedura sądowa, która umożliwia niwelację długów osób, które z pewnych powodów przestały radzić sobie z regularnym spłacaniem zaciągniętych zobowiązań. W marcu 2020 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące prawa upadłościowego - wyjaśniamy, czego dokładnie dotyczą oraz jakie są aktualne warunku ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka 2021Źródło: 123rf.com

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to rodzaj postępowania sądowego, które jest skierowane do osób prywatnych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Osoby niewypłacalne w ujęciu prawnym to te, które nie są w stanie uregulować swoich zobowiązań na przestrzeni co najmniej 3 miesięcy. Najważniejszym celem podjęcia starań w procesie postępowania upadłościowego jest oddłużenie. Może ono polegać na między innymi zaspokojeniu wierzycieli z majątku dłużnika, oficjalnym umorzeniu części lub całości długów. Dzięki nowym zmianom taki wniosek mogą zgłosić też osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Warto dodać, że wraz z nowelizacją prawa sądy nie będą oddalać wniosków o upadłość konsumencką zgłoszonych przez osoby, które doprowadziły do przerastającego je zadłużenia w sposób umyślny lub na skutek rażącego zaniedbania. To kolejna otwarta furtka dla osób, które nie potrafiły rozsądnie korzystać z oferty kredytów i pożyczek - one również mogą złożyć wniosek i liczyć na pomyśle rozpatrzenie. Do tej pory z takiej opcji korzystały głównie osoby prywatne, które ucierpiały na skutek nagłej utraty pracy, choroby lub innego wypadku losowego.

Nowelizacja prawa - jakie zmiany?

Nowe przepisy, które weszły w życie pod koniec marca 2020 roku, znacznie upraszczają zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Polsce. Dzięki tej procedurze można zdecydowanie łatwiej uporać się z długami, w sytuacji, kiedy nie ma się pieniędzy na ich spłacanie. Konsument jest niewypłacalny w momencie, kiedy jego stałe wynagrodzenie (lub suma wynagrodzeń) nie pokrywa wszystkich wydatków związanych z podstawowym utrzymaniem oraz spłatą zaciągniętych długów. Najpoważniejsze sytuacje dotyczą zazwyczaj osób, których nie stać na zaciągnięte raty kredytów hipotecznych. Nowelizowana ustawa zdecydowanie łagodzi zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Z roku na rok mamy coraz więcej takich wniosków - podczas gdy w 2015 roku do sądów wpłynęło 5616 spraw (ogłoszono 2150 upadłości konsumenckich), w 2018 na drogę sądową trafiło 12719 spraw (upadłość zasądzono w 6552 przypadkach). Wstępne szacunki za 2020 rok mówią, że przez ostatni 12 miesięcy ogłoszono ponad 13 tysięcy upadłości. W związku z trwająca pandemią koronawirusa te liczby mogą nadal rosnąć. Eksperci twierdzą, że taki wzrost wynika przede wszystkim z tego, że sądy oddalają znacząco mniej wniosków na wstępnym etapie. W 2021 roku czeka nas prawdopodobnie dalszy wzrost liczby ogłoszonych upadłości. Kolejnym sprzyjającym powodem może być planowane uruchomienie nowego systemu teleinformatycznego, który ma ułatwić składanie wniosków oraz przyśpieszyć przebieg postępowania sądowego. Platforma ma zacząć działań 1 lipca 2021 roku.

Upadłość konsumencka - czy warto?

Ministerstwo Sprawiedliwości podało do wiadomości publicznej, że według szacunków ponad 2 miliony Polek i Polaków nie może poradzić sobie z przeterminowanymi długami. Obecnie we wniosku o upadłość konsumencką nie trzeba podawać już powodów niewypłacalności. Po ogłoszeniu bankructwa można wnioskować o zawarcie ugody z wierzycielem. Dług można umorzyć w całości, kiedy dłużnik udowodni, że nie posiada majątku.
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Komentarze

+1

Fist — Kredyt przy UK

Zgadza się. Jak ogłosisz upadłość konsumencką to zapomnij o kredycie. Właściwie zostaje tylko oszczędzanie i dobra praca.

SLN — Upadłość konsumencka a banki?

Coraz łatwiej jest ogłosić upadłość konsumencką ale potem ciężko starać się o kredyt. Banki chyba mają wgląd kto taka upadłość ogłosił?

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania i zapewnić użytkownikom określone usługi i funkcje. Dane użytkownika – w tym Twoje dane osobowe do personalizacji reklam – oraz pliki cookie są wykorzystywane zarówno do reklam spersonalizowanych, jak i niespersonalizowanych. Kliknij tutaj po więcej informacji.