czwartek, 16 wrzesień 2021 09:55

Poprawki w Nowym Ładzie - składka zdrowotna w dół i zmiany w leasingu dla przedsiębiorców

Napisał
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Planowany projekt Polski Ład wprowadza wiele radykalnych zmian dla przedsiębiorców. Na bieżąco przyjmowane są i odrzucane kolejne propozycje. W najnowszej wersji projektu składka zdrowotna będzie wynosić mniej, niż początkowo przedstawiono, jednak na niekorzyść zmieni się sposób opodatkowania samochodów leasingowych.

Nowy Ład co oznacza dla przedsiębiorcy

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

Obecnie przedsiębiorcy płacą zryczałtowaną składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 381,81 zł. W 2022 roku po wprowadzeniu Polskiego Ładu ta stawka będzie nieco wyższa. W pierwotnej wersji projektu miała ona wynosić comiesięczną daninę w wysokości 9% dochodu, bez możliwości potrącenia podatku. Informacja ta spotkała się z wielkim niezadowoleniem społeczeństwa. Rząd stosunkowo szybko zareagował na powszechną krytykę i zaczął rozważać inne możliwości.

 

Do jednej z nich należało coroczne podwyższanie wysokości stawki na ubezpieczenie zdrowotne. W pierwszym roku miała ona wynosić 3%, w kolejnym 5%, a następnie 7% i 9%. Ostatecznie zrezygnowano z tej propozycji, a rząd, aby uspokoić nastroje społeczne, zdecydował się na jednorazową podwyżkę składki zdrowotnej do 4,8%. Niestety, te kwota, choć mniejsza, nadal jest wyższa niż była dotychczas. W obecnej wersji Polskiego Ładu najbardziej stracą przedsiębiorcy, których dochody z działalności przekraczają miesięcznie 6,5 tys. zł. Dla wielu firm prowadzonych w formie spółki osobowej oznacza to wzrost wydatków na NFZ.

Obecne przepisy w leasingu dla przedsiębiorców

Polski Ład szykuje również rewolucję dla przedsiębiorców, biorących auta w leasing. Obecnie przepisy umożliwiają wszelkie wydatki związane z autem, tj. czynsz leasingowy, opłaty wstępne i inne zobowiązania związane z utrzymaniem przedmiotu wpisać w koszty uzyskania przychodu. Natomiast podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej, ponieważ traktowany jest on jako usługa. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca ma możliwość wykupienia samochodu na własność. Zazwyczaj w czasie trwania kontraktu zostaje spłacone 99% własności wynajmowanego auta, a transakcja odbywa się jedynie na symboliczną kwotę.

Obecnie przedsiębiorca może wykupić samochód na działalność lub osobę prywatną. Każde z rozwiązań cechuje się innymi zaletami. Wykupując auto na firmę można:

  • doliczyć kwotę wykupu do kosztów uzyskania przychodu
  • odliczyć VAT od wykupu,
  • zaliczyć kwotę do kosztów związanych z utrzymaniem auta,
  • w przypadku odsprzedaży transakcja jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Istnieje również możliwość wykupu auta poleasingowego przez osobę prywatną. Może nią być właściciel działalności lub wspólnik spółki cywilnej. Zaletami takiego rozwiązania jest:

  • odsprzedaż auta, którą można przeprowadzić po pół roku od wykupienia przedmiotu. Transakcja nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym oraz nie ma konieczności naliczenia VAT,
  • możliwość odliczenia 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych lub zaliczenia 20% kosztów podatkowych z tytułu kosztów związanych z używaniem prywatnego samochodu do celów służbowych.

Wszystko wskazuje na to, że powyższe przepisy mają ulec zmianie już od początku 2022 roku.

Nowe zmiany w leasingu samochodów dla przedsiębiorców

Projekt Polskiego Ładu zakłada zmiany w leasingu samochodów. Przede wszystkim, chcąc wykupić auto i przenieść je do majątku prywatnego, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy oraz VAT. Co więcej, podatek VAT naliczy się nie od ostatniej raty leasingu, ale od realnej wartości rynkowej samochodu. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca zapłaci podatek nie od przykładowo 500 zł, ale od pełnych 30 000 zł, co finalnie wyniesie go kilka tysięcy złotych więcej. Ponadto zostanie wydłużony okres, w którym sprzedaż pojazdu będzie obciążona podatkami. Obecnie wynosi on 6 miesięcy, podczas gdy Polski Ład zakłada aż 5 lat.

Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Komentarze

Z_Z — do końca roku 2021 po staremu

@Ludzio jeżeli nabędziesz auto do końca tego roku to obowiązują Cię stare przepisy dotychczasowe. Interpretacja: "W przypadku przedsiębiorców, którzy teraz w 2021 r. dokonują wykupu, ale planują sprzedaż w 2022 r., w odsłonie 2.0 Polskiego Ładu wprowadzono przepisy przejściowe, które zapewniają, iż przedsiębiorca, który nabył rzecz ruchomą do końca 2021 r., będzie stosował podczas sprzedaży przepisy dotychczasowe, czyli nie będzie musiał odczekiwać 6 lat, a jedynie dotychczasowe co najmniej 6 miesięcy."

Ludzio — Leasing

Z tym leasingiem to nawet ne wiedziałem. W listopadzie mam ostatnia ratę więc rozumiem że wykup i nie ewidencjonowanie w zasobach firmy. A w przyszłym roku koło kwietnia po 6 miesiącach mogę auto sprzedać bez podatku?

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania i zapewnić użytkownikom określone usługi i funkcje. Dane użytkownika – w tym Twoje dane osobowe do personalizacji reklam – oraz pliki cookie są wykorzystywane zarówno do reklam spersonalizowanych, jak i niespersonalizowanych. Kliknij tutaj po więcej informacji.
Dalsze informacje Zaakceptowałem