poniedziałek, 26 lipiec 2021 13:40

Czy warto skorzystać z opcji przedłużonej gwarancji?

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zakupy w postaci sprzętu AGD, RTV czy też sprzętu multimedialnego, są raczej dokonywane stosunkowo rzadko (niejednokrotnie uzależnione są również od wsparcia finansowego w postaci pożyczki bądź kredytu). Dlatego też tego typu wydatki traktowane są na ogół w sposób szczególnie przemyślany. Często również brane są pod uwagę opcje dodatkowej ochrony zakupionego sprzętu przed jego uszkodzeniem w tym możliwość objęcia zakupionego sprzętu opcją tzw. poszerzonej gwarancji.

przedłużenie gwarancji



W wielu sklepach ze sprzętem gospodarstwa domowego i elektroniką można spotkać się z tzw. ofertą przedłużonej gwarancji. Przedłużona gwarancja oferowana jest na wybrane produkty. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie musi to być oferta pochodząca od producenta. Najczęściej dostępne są dwa rodzaje gwarancji: gwarancja sprzedawcy oraz gwarancja producenta.

Gwarancja sprzedawcy to nic innego jak po prostu odpowiedzialność sprzedawcy za sprzedany towar. Zasady tej odpowiedzialności uregulowane zostały ustawowo. W myśl obowiązujących przepisów, w przypadku gdy klient nie chce, bądź nie ma możliwości skorzystania z gwarancji producenta, wówczas ma do dyspozycji tzw. rękojmię czyli pociągnięcie do odpowiedzialności sprzedawcy. Rękojmia obejmuje dwuletni okres (począwszy od dnia zakupu lub dostawy) i najogólniej mówiąc dotyczy wszystkich wad, które mogły już istnieć w dniu wydania bądź dostawy a ujawniły się później (w okresie dwóch lat). Ponadto w przypadku wad, które pojawiły się w ciągu sześciu miesięcy od momentu zakupu, sprzedawca ma obowiązek wymiany, naprawy lub zwrotu pieniędzy. Natomiast w przypadku wady, która pojawiła się już po upływie sześciu miesięcy, często konieczne jest udowodnienie, że usterka istniała rzeczywiście w chwili wydania rzeczy (gdy sprzedawca twierdzi, że sprzedany towar był wolny od wad). W takim przypadku często okazuje się niezbędna dodatkowa opinia eksperta.

Innym, alternatywnym sposobem reklamacji rzeczy jest skorzystanie z tzw. gwarancji producenta. Gwarancja taka to własne ustalenia producenta. Ich treść nie jest dokładnie uregulowana prawnie. Ogólne przepisy wymagają jednak aby producent (przedsiębiorca) określił czas trwania gwarancji, sposób jej realizacji a także czas na naprawę. Gwarancje udzielane przez producenta mogą być realizowane w różnych miejscach w kraju oraz za granicą – zależy to od indywidualnych ustaleń danego producenta. Aby dokonać reklamacji w ramach gwarancji należy zgłosić się do serwisu albo właściwego centrum serwisowego. Możliwe jest również oddanie sprzętu do sklepu (w którym klient dokonał zakupu), jednak trzeba pamiętać, że w takim przypadku sklep pełni jedynie funkcję pośrednika.

Reklamacja sprzętu na podstawie gwarancji wymaga przedstawienia dowodu zakupu oraz karty gwarancyjnej. Serwis gwarancyjny po zbadaniu zareklamowanego przedmiotu może - w zależności od zapisów w gwarancji - sprzęt wymienić, naprawić lub zwrócić klientowi za niego pieniądze.

Przedłużona gwarancja natomiast to bardzo często po prostu opcja dodatkowego ubezpieczenia zakupionego sprzętu. Mowa zatem o zawarciu dodatkowej, odpłatnej umowy z firmą ubezpieczeniową. Oferty ubezpieczalni w tym zakresie są różne i oscylują w granicach od 3 do 5 lat. Ubezpieczanie tego typu obejmuje przede wszystkim awarie, uszkodzenia mechaniczne sprzętu a także kradzież. Z kolei przedłużona gwarancja producenta oferowana jest najczęściej w ramach dodatkowych, specjalnych akcji promocyjnych. Na rynku można jednak spotkać również firmy o zupełnie innej polityce marketingowej, które podkreślają swój prestiżowy charakter i wyjątkową jakość oferowanych produktów poprzez ofertę dożywotniej gwarancji i darmowych napraw serwisowych.

Pytanie brzmi zatem, czy warto zdecydować się na ofertę dodatkowej gwarancji? Z pewnością należy zawsze sprawdzić, co dokładnie obejmuje taka dodatkowa gwarancja (jakie usterki czy sytuacje są nią objęte). W umowach zawarte są dokładne informacje na temat sposobu zgłoszenia szkody, zakresu ochrony, a także czasu na odwołanie.

Warto jednak pamiętać, że są sytuacje, które nie będą uznawane w żadnym ubezpieczeniu. Dotyczy to przede wszystkim niewłaściwego (nieodpowiedzialnego) używania sprzętu czy też jego celowego uszkodzenia. Ponadto, warto mieć na uwadze, że nie każde ubezpieczenie działa poza granicami naszego kraju…

Czytany 1446 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 lipiec 2021 15:25
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Komentarze

H. — RE: Czy warto skorzystać z opcji przedłużonej gwarancji?

No właśnie, przedłużona gwarancja to po prostu dodatkowa umowa ubezpieczenia. Warto o tym pamiętać, bo to zawsze są koszty!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Serwis finansowy kbkinfo.com jest portalem doradczym i informacyjnym wyjaśniającym zagadnienia związane z kryptowalutami, cyfrowym pieniądzem, łańcuchem bloków i nowoczesnym przetwarzaniem informacji.

Opisujemy także prawa i obowiązki konsumenta. Odpowiadamy na pytania jak uwolnić się z długów, jak upominać się o swoje prawa będąc stroną poszkodowaną w umowie sprzedaży towaru czy usługi.

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania i zapewnić użytkownikom określone usługi i funkcje. Dane użytkownika – w tym Twoje dane osobowe do personalizacji reklam – oraz pliki cookie są wykorzystywane zarówno do reklam spersonalizowanych, jak i niespersonalizowanych. Kliknij tutaj po więcej informacji.
Dalsze informacje Zaakceptowałem