Wydrukuj tę stronę
środa, 09 czerwiec 2021 12:40

Skarga nadzwyczajna do SN - dla wszystkich którzy wcześniej przegrali sprawy frankowe

Napisał
Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Pamiętacie jeszcze sprawę z lutego 2021, kiedy to klienci zadłużeni w CHF zostali pozwani przez bank i groziła im utrata domu? Wtedy do ich obrony przystąpił Rzecznik Finansowy. Mariusz Golecki, który obecnie pełni tę funkcję, zachęca wszystkich frankowiczów, którzy przegrali swoje sprawy w ubiegłych latach o próbę skorzystania ze skargi nadzwyczajnej. Taką skargę Rzecznik Finansowy może skierować bezpośrednio do Sądu Najwyższego. Główne przesłanki za tym aby taką sprawę skierować do SN to:

  • orzeczenie sądowe w sposób rażący narusza prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie - po wyroku TSUE i SN linia orzecznicza kształtuje się już wg prawa unijnego jasno wskazujacego na nieważność umów kredytowych indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego
  • istnieje oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego

Wszystko więc wskazuje na to, że nawet osoby które przegrały sprawy frankowe mogą ponownie skorzystać z szansy na sprawiedliwy wyrok zgodny z obecną linią orzeczniczą sądów. Należy przypomnieć wyrok TSUE, który unieważnienie takich umów kredytowych traktuje jako zgodne z prawem Unii Europejskiej. Nieuczciwe klauzule w umowie nie mogą być zastąpione przepisami prawa cywilnego. To wszystko stawia kredytobiorców w znacznie lepszym położeniu niż jeszcze kilka lat temu.

Rzecznik Finansowy biuro

Ciekawostką może być także fakt, że kredytobiorcy spłacający część kredytu walutowego już w realnych frankach szwajcarskich, najczęściej po podpisaniu aneksu do umowy w latach 2011-2014, bedą mogli wystąpić o ich zwrot. Suma wpłaconych wtedy franków była w przeliczeniu na złotówki niższa niż obecna wartość tej kwoty. Teoretycznie więc teraz to nie kredytobiorca straci na kursie ale właśnie bank! Wg teorii dwóch kondykcji dopuszczonej przez SN jako jedyna poprawna forma rozliczenia swoich zobowiązań pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, każda ze stron będzie dochodzić swoich roszczeń osobno. Np. w sprawie o sygn. akt II C 102/19 już spłaconego kredytu Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zasądził na rzecz klientów złotówki za okres, w którym spłacali kredyt w naszej walucie i CHF za okres, w którym spłata następowała własnie we frankach.

Wracając do trybu postępowania przy skardze nadzwyczajnej. Do Rzecznika Finansowego powinny zwrócić się osoby których wyroki uprawomocniły się po 3 kwietnia 2018 i były to orzeczenia kończące postępowanie w danej sprawie. Nie znaczy to że wcześniejsze wyroki nie podlegają skardze nadzwyczajnej. Trzeba po prostu zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich lub Prokuratora Generalnego.

Ochrona kredytobiorców przez Rzecznika Finansowego to naprawdę kawał dobrej roboty. Wielu kredytobiorców ma liczne obawy i nierówne szanse w walce z bankami. Stąd naprawdę duża rola wszelkiej pomocy publicznej a nie tylko od drogich bądź co bądź adwokatów. Biuro Rzecznika Finansowego może przyłączyc się do procesu sadowego, może wytoczyć proces bankowi, może wydać istotny pogląd w sprawie.

To właśnie Rzecznik Finansowy jest jedną z pięciu instytucji do których Sąd Najwyzszy skierował prośbe o opinię w sprawie kredytów frankowych przed ważnym i wiele razy przekładanym ostatecznym orzeczeniem i rozwiązaniem sprawy kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF. Posiedzenie SN w tej sprawie planowane jest jeszcze w czerwcu 2021r.

Pamiętaj! Rzecznik Finansowy musi mieć kompletny wgląd w Twoją sprawę aby mógł ci pomóc. Przygotuj więc pełną dokumentację z pismami procesowymi i orzeczeniami sądów dwóch instancji. Tu właśnie może pomóc ci adwokat który prowadził twoją sprawę kompletując potrzebne dokumenty i wysyłając je do Biura RF. Jeżeli byłoby to zbyt drogie możesz przesłac dokumenty bezpośrednio do rzecznika a prawnicy pracujący w biurze poprowadzą cie dalej.

Nie trzeba było długo czekać a już Rzecznik Finansowy poszedł o krok dalej w obronie frankowiczów. Ponieważ bank Raiffeisen zagroził, że pozwie swoich klientów za korzystanie z kapitału, którym był kredyt frankowy przez te wszystkie lata spłaty, Rzecznik poprzez Sąd Okręgowy w Warszawie skieruje pytanie prejudycjalne do TSUE o dopuszczalnośc żądania takich roszczeń przez banki.

Takie roszczenie jest sprzeczne z ochroną konsumenta i Dyrektywą 93/13 i z przepisami prawa krajowego. Spowodowałoby, że to bank odniesie korzyści z unieważnienia umowy frankowej, co jest absurdalne.

Rzecznik Finansowy słusznie więc chce poznać stanowisko TSUE aby zawczasu ukrócić żądania banków podnoszące bezpodstawne wzbogacenie sie konsumenta i roszczących sobie prawo do wynagrodzenia dla banku za korzystanie z kapitału.

 

 

 

Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Najnowsze od Skorupa Andrzej