Wydrukuj tę stronę
środa, 21 kwiecień 2021 18:15

Jak wyjść z pętli kredytowej?

Napisał
Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Konsekwencje wynikające z niespłacania na czas zaciągniętych zobowiązań mogą być dotkliwe i wpływać na komfort codziennego życia, dlatego warto zrobić wszystko, aby ich uniknąć. W artykule przedstawiliśmy sposoby, które pomogą wyjść z pętli kredytowej i zacząć życie bez długów.

Czym jest pętla zadłużenia? Krótkie wyjaśnienie

Spirala zadłużenia to zjawisko coraz głębszego wpadania w długi, które pociągają za sobą kolejne zobowiązania i niewypłacalność. Według najnowszych danych BIK prawie 3 miliony Polek i Polaków ma problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań finansowych. Bardzo często osoby uwikłane w kredyty szybko zaciągają kolejne pożyczki, które mają pomóc im spłacić większe zadłużenia. Nieprzemyślana decyzja kredytowa, zmiana sytuacji życiowej, utrata płynności finansowej lub brak podstawowej wiedzy - istnieje wiele powodów, dla których wpadamy w tak zwaną „pętlę zadłużenia”. W takim procesie łatwo stracić kontrolę nad wszystkimi wydatkami, a powiększający się dług może sprawiać uczucie przytłoczenia sytuacją.

ojciec z trójką dzieciŹródło: 123rf.com

 

Metody wyjścia z pętli zadłużenia

Przede wszystkim należy zacząć od zmiany nawyków. Warto zacząć od opracowania planu walki z długami i postawienie sobie konkretnego celu. Postaraj się ograniczyć zbędne wydatki, unikać impulsywnych zakupów i poświęcić całe swoje wysiłki na spłatę zobowiązań. Choć brzmi to jak radykalne zmiany, to w rzeczywistości najlepszy sposób, aby poradzić sobie ze spiralą długów. Warto znać także systemowe metody wychodzenia z pętli kredytowej. Do najskuteczniejszych należą:

  • Wydłużenie okresy spłaty kredytu - pozwoli zmniejszyć wysokość rat kredytu, jednak zwiększa całkowity koszt zobowiązania wobec wierzyciela.

  • Wakacje kredytowe - to często stosowana metoda w przypadku przejściowych problemów kredytobiorcy, polega na zawieszeniu spłaty rat kredytu w całości na określony czas (zazwyczaj na okres 1-3 miesięcy). Minusem tego rozwiązania jest częste zwiększenie wysokości rat po zakończeniu okresu zawieszenia. Niektóre banki doliczają też opłatę za udzielenie wakacji kredytowych.

  • Konsolidacja kredytów - polega na spłacie kredytów ze środków uzyskanych z kredytu konsolidacyjnego, dłużnik zamienia kilka kredytów na jeden z niższą ratą i dłuższym okresem kredytowania. Pozytywnie wpływa to na płynność finansową kredytobiorcy. Oprócz korzyści trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z uruchomieniem nowego kredytu oraz częstym wymogiem zabezpieczenia hipotecznego na kredyt konsolidacyjny.

  • Refinansowanie kredytu - przyczynia się do poprawy płynności finansowej kredytobiorcy, refinansowanie kredytu polega na zamianie drogiego kredytu na tańszą, niżej oprocentowaną i bardziej przystępną ofertę. Dłużnik musi się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami wynikającymi z uruchomienia nowego kredytu.

  • Zmiana harmonogramu spłat - metoda polega na ustaleniu nowego terminarza spłat rat kredytu. To pomocne rozwiązanie, jeżeli przeszkodą jest przykładowo zmiana daty otrzymywania wynagrodzenia przez kredytobiorcę. Niestety często bank pobiera dodatkową opłatę za zmiany wprowadzone w harmonogramie.

  • Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - to rozwiązanie prawne polega na oddłużeniu kredytobiorcy przy maksymalnym zaspokojeniu potrzeb wierzycieli poprzez spłatę majątku dłużnika oraz realizację planu spłaty wierzycieli. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość umorzenia części zadłużenia przez sąd oraz niepowiększanie się długów po ogłoszeniu upadłości. Wadą jest natomiast konieczność wyjawienia i wydania syndykowi całego swojego majątku.

Choć na początku cały temat może przytłaczać, warto zacząć od małych rzeczy. Osoby, które wyszły z pętli kredytowej, podkreślają, że najważniejszym momentem było zauważenie swoich problemów i przejęcie nad nimi kontroli.

Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Najnowsze od Skorupa Andrzej