Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 maj 2021 16:56

Czy światu obecnie grozi stagflacja? Niepokojące dane z USA

Napisał
Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Słabe dane z rynku pracy w USA oraz dane o dynamice inflacji CPI 4,2% rdr. (najwyższy wzrost od 2008 roku) składają się w owe straszne słowo: stagflacja. Reakcja na informacje ze Stanów Zjednoczonych była natychmiastowa: akcje, ropa naftowa, obligacje - wszystko poszło gwałtownie w dół. Dlaczego świat boi się stagflacji? W artykule przybliżymy kontekst oraz zagrożenia, z jakimi wiąże się stagflacja.


Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych - „dane są poniżej oczekiwań”

Eksperci spodziewali się w kwietniu wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o prawie milion stanowisk, a wzrost wyniósł ostatecznie jedynie 266 tysięcy - jednoznacznie można powiedzieć o ogromnym zawodzie i rozminięciu się z oczekiwaniami. Co więcej, negatywnie zaskakuje także stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych. Analitycy przewidywali, że wskaźnik ten spadnie o 0,2 punktu procentowego (z 6,0% do 5,8%). Wbrew założeniom bezrobocie wzrosło do 6,1%. Warto też w tym momencie zaznaczyć, że USA cechuje się znacznie większymi wahaniami stopy bezrobocia niż ma to miejsce w państwach europejskich. Ze względu na elastyczny rynek pracy, bezrobocie potrafi zarówno dynamicznie rosnąć, jak i spadać. W czasie pandemii Stany postawiły na ochronę firm, podczas gdy taktyka europejska zakładała ochronę miejsc pracy.

Walka ze stagflacjąŹródło zdjęcia: 123rf.com


Zaskakująco wysoka inflacja bazowa w USA

Spadek cen ropy naftowej oraz powolne ożywienie gospodarcze, związane ze zmniejszaniem restrykcji, skumulowane spowodowało wartości, których obawiało się wielu analityków. Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł do 4,2% w porównaniu z danymi z zeszłego roku. To kolejny wskaźnik, mocno odbiegający od rządowych prognoz, które zapowiadały wzrost do 3,6%. Co więcej, roczna dynamika wskaźnika inflacji bazowej w Stanach Zjednoczonych, niewliczającej cen żywności i energii, osiągnęła w kwietniu tego roku najwyższy od ćwierć wieku poziom 3,0%. To największy miesięczny wzrost (+0,9%) od początku lat 80. XX wieku. Porównywalne odczyty można było zaobserwować jedynie podczas recesji gospodarczej w USA w 2001 roku oraz latem 2006 roku.

Eksperci wypowiadają się, że najważniejszym czynnikiem był wzrost cen samochodów osobowych i ciężarowych. Zwiększony popyt wynikał z niechęci korzystania z transportu publicznego ze względu na ryzyko zakażenia się koronawirusem, otwarcie większej części gospodarki oraz brak zapasów w przemyśle samochodowym. Departament Statystyki Pracy podaje, że na ogólne dane ze Stanów Zjednoczonych miały wpływ także ceny mieszkań, biletów lotniczych, ubezpieczenia pojazdów, wydatki na rekreację oraz na utrzymanie gospodarstwa domowego.


Czym grozi stagflacja?

Podczas gdy wzrostowi inflacji towarzyszy zazwyczaj okres wzrostu gospodarczego, to w obliczu stagflacji dzieje się zupełnie na odwrót. Według definicji stagflacja to niekorzystne zjawisko makroekonomiczne, kiedy w gospodarce występuje wysoka inflacja, a jednocześnie stagnacja ekonomiczna państwa. To pojęcie znane jest od czasów wielkiego kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Ówczesny gwałtowny wzrost cen produkcji ropy doprowadził do zahamowania wzrostu gospodarczego w skali globalnej, przy jednoczesnym wzroście cen żywności i kosztów utrzymania.

Przedłużająca się stagflacja zagraża nie tylko wskaźnikom gospodarczym, ale przede wszystkim może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa. W obliczu niestabilnego zatrudnienia, spadku wartości pieniądza i ogólnego wzrostu cen może dojść do silnego poczucia niepokoju wśród obywateli, a nawet protestów i zamieszek. Chwilowo rząd USA jest najbardziej zaniepokojony ponad 16 milionami osób, które nadal ubiegają się o zasiłki związane z bezrobociem, co stanowi niemałe wyzwanie dla budżetu państwa.

Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli, kosmicznych wycen akcji i nowego porządku światowego z wszechobecnym bitem, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem problematykę kryptowalut, blockchaina, analizy finansowe i gospodarcze, porady prawne dla konsumentów i przedsiębiorców.

Najnowsze od Skorupa Andrzej